Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür. 

 

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır. 

 

Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Yeni Koronavirüs Hastalığına SAR-CoV-2 virüsü neden olur. 

 

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı

En yaygın semptomlar ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. COVID-19 ile diğer yaygın solunum yolu hastalıkları arasındaki farkı, özellikle hastalığın erken evrelerinde söylemek zor olabilir. Bireyler önceden arayarak doktorlarına danışmalıdır. Doktor, seyahat geçmişi de dahil olmak üzere kapsamlı bir öykü alabilir, fizik muayene yapabilir ve COVID-19 testi için önerilerde bulunabilir. 

Virüs öncelikle solunum damlacıkları yoluyla bulaşır. Dışkı veya hava yoluyla başka olası bulaşma şekilleri olup olmadığını belirlemek için devam eden araştırmalar vardır.

Şu anda koronavirüs hastalığını (COVID-19) önleyen bir aşı yoktur.

Şunlara dikkat ederseniz hem kendinizi koruyabilir hem de virüsün başkalarına bulaşmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz:
 
  • Ellerinizi düzenli olarak 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamak veya alkol bazlı sıvıyla ovalamak
  • Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı tek kullanımlık mendille ya da dirseğiniz içi ile örtmek
  • Kendisini iyi hissetmeyen kişilerle yakın temastan (2 metre) kaçınmak
  • Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, evde kalıp kendinizi diğer kişilerden ayrı tutmak
 

Egzersiz ve fitness seviyenizi korumak, herkes için fiziksel ve zihinsel sağlığın önemli bir parçasıdır.

Sporcular, bu süre zarfında formlarını kullanmaya ve sürdürmeye devam etmek için ulusal spor organizasyonları ve bireysel koçluk (PT) yöntemleri ile görüşmelidir.