KÜREK SPORUNDA KULLANILAN TERİMLER

Topaç – Küreğin bölümlerinden biridir. Kürekçinin kürek çekerken elleriyle tuttuğu yere verilen ad. Karbon , alüminyum ve ahşap maddelerden üretilebilir.

.

Bilezik – Küreğin bölümlerinden biridir. Küreğin, ay mekanizmasına takılan ve küreğin teknenin dışına çıkmasına engel olup; kürekçinin kontrolünde kalmasını sağlayan parçaya verilen ad. Kürekçinin Fiziksel ölçülerine (kol / bacak uzunluğu) göre ayarlanabilir yapıdadır. Sıklıkla sağlam plastikten üretilir.

Ay – Teknenin dirseklerine ait olan ve aynı zamanda küreğin takıldığı yere verilen ad. Sandallarda kullanılan Iskarmoz’ la eş anlamlıdır. Kürek çekme hareketi sırasında “Bilezik” ve “Mandal” (Ay Kapağı) la beraber küreğin teknenin dışına doğru savrulmasını engeller. Sıklıkla yarı esnek sağlam plastik maddeden üretilir.

Mandal – Bir diğer adı “Ay Kapağı” olan bu parça, ay mekanizmasına ait olup, kürek çekme hareketi sırasında küreğin yukarı yönlü hareketle ay mekanizması içinden çıkmasına engel olur. Paslanmaz çelik ve sağlam plastikle bileşik yapıdadır.

Dirsek – Teknenin yanlarına doğru açılan ve genellikle üçgen şeklinde olan ; tekneye ait bir parçadır. Üzerinde bulunan ay ve mil mekanizmasıyla birlikte kürekçinin kürek çekme hareketi sırasında ürettiği kuvvetin, teknenin omurgasına aktarılarak hareket enerjisine dönüşmesini sağlar. Aynı zamanda küreği taşıyıcı görevi de vardır. Karbon , demir , alüminyum ve kromdan üretilebilir.

Mil – Bileşik yapısı itibarıyla hem dirsek hem de ay mekanizmasına aittir. Paslanmaz çelikten üretilen bu parça, önce ay mekanizmasının içine ardından dirseğin üzerine somun yardımıyla sıkıca sabitlenir. Bu şekilde , kürekçinin ürettiği kuvveti kaldıraç destek noktası gibi çalışarak dirsek üzerine aktarır. Çalışma mekanizması kapı menteşesini andırır.